fbpx
0850 346 42 92
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir? [Öneriler]

16 Nisan 2019
228 kez görüntülendi

Kullanıcı deneyimi (User Experience) kullanıcının ürün, hizmet veya sistem kullanma gibi amaçları sağlarken belirli işlemlere ulaşabilmek için edindi tecrübedir.

Kullanıcı bir internet sitesini ziyaret etme kararından başlayarak, sitede gezinmesi, etkileşim sağlaması, web sitesi içeriğinin kullanılması gibi örnekleri verebiliriz.

UX tamamen kullanıcı odaklıdır. Bir internet sitesi, mobil uygulama, crm vb. işler için hazırlanan arayüzler kullanıcılar baz alınarak tasarlanmalıdır. Kullanıcı/Müşteri gözü ile daha kullanışlı bir hale gelmelidir. Zaman zaman göze estetik gelen objeler UX açısından cazip olmayabilir. İlham verici bir tasarım ortaya çıkartırken kullanıcı deneyimi ve kullanıcı ihtiyaçları gözden kaçabilir.

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Google kullanıcı deneyimine oldukça önem vermektedir. Bu deneyimleri tespi edebilmek için bir çok yöntemler kullanır. Site içeriği, hızı, kodlama yapısı, mobil uyumlu olması, popup kullanılmaması, gereksiz kodların yer almaması gibi maddeleri inceler. İnternet sitenizi ziyaret eden her kullanıcının davranışlarını analir eder.

Kullanıcı Deneyiminin Etkileri

Dönüşüm Oranının Artması

Hedeflediğiniz dönüşüm için çeşitli stratejiler oluşturarak satış oranı, mail toplama, telefo ile aranma, form doldurma gibi dönüşümleri artırabilirisiz.

Kullanıcı Çıkış Oranının Düşürülmesi

İntenet sitenizde kullanıcıların hemen çıkış yaptığı sayfaları analiz ederek, nedenlerini belirleyip hataları giderebilirsiniz.

Sayfada Kalma Süresinin Uzaması

SEO çalışmalarının olmazsa olmazı diyebileceğimiz kulllanıcının sitede kalma süresini uzatabilirsiniz. Kullanıcının dikkatini çekebilecek UX elementleri kullanabilirsiniz.

Sayfa Görüntüleme Sayısının Artması

Site içi yönlendirme ve navigasyon elementleri ile kullanıcıların sitenizde daha fazla gezmesini sağlayabilirsiniz.

User Experience

Kullanıcı Deneyimi Nasıl Test Edilir

A/B testi yaparak veriler oluşturun. Farklı tasarım, içerik, etkileşim gibi dönüşüm oranlarını inceyeleyin.

Test yapan kullanıcıların etkileşimlerini mutlaka kayıt edin.

Platformunuzu ziyaret eden kulllanıcıların ne istediğini, ne aradığını bilmeniz gerekiyor. Böylece ziyaretçilerin isteklerini ve beklentilerini karşılayacak düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Organik trafik artırmak için sizde ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?