fbpx
0850 346 42 92
Sosyal Medya Hesaplarımız

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

26 Eylül 2018
471 kez görüntülendi

SEO çalışmaları dışarıdan bakıldığında yüzeysen ve detayı çok olmayan bir işlem gibi görünüyor olabilir ancak bu işin arka planında yapılan birçok çalışma mevcuttur. SEO yapılacak olan site ve anahtar kelimeler detaylı bir şekilde incelenerek özel bir strateji uygulanmalıdır. Bu strateji detaylı bir analiz sonucunda oluşturulmalı ve istikrarlı bir şekilde uygulanmalıdır. Bu analizleri şu şekilde ayırabiliriz.

  • Teknik Analiz
  • Sayfa İçi Analiz (On-Page)
  • Sayfa Dışı Analiz (Off-Page)
  • Rekabet Analizi
  • Anahtar Kelime Analizi

Teknik Analiz

İşe ilk olarak buradan başlamalıyız. Sitemizin genel yapısını, tasarımını, yazılım hatalarını inceleyerek müşterilerin internet sitesinde aradığı hizmeti veya ürünü bulmalarına yardımcı olacak düzenlemeler yapılır. Bu aşamada kullanıcı deneyimi verilerini kullanarak müşterilerin web sayfasında sorun yaşadıkları bölümlerde teknik düzenlemeler işin en başında yapılmalıdır.

Sayfa İçi Analiz

SEO’nun en önemli kısmı diyebileceğimiz sayfa için analizde sitedeki kırık linkler, link yapıları, içerik analizi, anahtar kelimelerin yerleşimi, h etiketlerinin kullanım düzeni, görsellerin isimlendirilmiş olması, meta etiketlerinin düzenlenmesi, kopya içerik kontrolü gibi analizler yapılarak bu analizlerin sonucunda düzenlemeleri yapmamız gerekmektedir.

Sayfa Dışı Analiz

İnternet siteniz SEO çalışmasına uygun hale geldi. Bu aşamadan sonra siteniz internette nerelerde yer alıyor, hangi sitelerden link verilmiş, sosyal medyada ne kadar yer alıyor, trafik nereden geliyor, sahip olduğu backlink ve alması gereken backlinkler belirlenerek bu aşama sonlandırılır.

Rekabet Analizi

SEO çalışmalarında bir çok sektörde rekabet orta ve üst seviyededir. Bu durumda rekabet analizi yapmanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Rakipleriniz ne yapıyor, rakiplerinizde olup sizde olmayan neler var, rakipleriniz hangi kelimelere odaklanarak SEO yapıyor ve rakipleriniz nereden backlink sağlıyor gibi soruların cevaplarını vereceğiniz detaylı bir analiz işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizi işin en önemli noktalarının başında gelir. Hangi kelimelerde üst sırada olmanız gerektiğini, hangi kelimelerden müşteri veya ziyaretçi geldiğini, sitenize gelmesini istediğiniz trafiğin hangi kitle tarafında hangi kelimeler kullanılarak arama yapıldığı belirleyerek bir kelime listesi oluşturmanız gerekir.

SEO analiz işlemlerini bu 5 aşamayı takip ederek yapabilir ve işinizi kolaylaştıran bir çok veriyi bu şekilde elde edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?