fbpx
0850 346 42 92
Sosyal Medya Hesaplarımız

SEO

Anasayfa » SEO
SEO

SEO Nedir?

SEO kısaltmasının açılımı Search Engine Optimization’dur. Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olan SEO işlemleri sitelerin arama motorlarına uygun bir hale getirilmesine denir.

SEO’nun amacı siteleri uygun bir yapıya getirerek değerlerinin yükselerek arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayarak ziyaretçi ve müşteri sayısını artırmakdır.

SEO çalışmalar 2 taraflı olarak yapılmaktadır. Bunlar site içi seo ve site dışı seo olarak adlandırılır.

SEO gerek prestij açısında gerekse pazarlama açısından oldukça önemli bir yöntemdir.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Tamamen doğal yöntemler ile popülerliği artırmaya yönelik yapılır. Bu popülerlik sonrası edinilen veriyi doğru kullanarak yönetilen bir süreçtir. Arama motorlarında arama yapan kullanıcılar üst sırada sitenizi görerek tıklaması sonucu bir aksiyon gerçekleşir. Bu nedenler en iyi dijital reklam türü Google’da üst sırada yer almaktadır diyebiliriz. (Çünkü sizi sadece arayan bulur.)

Google, herhangi bir sitenin popüler olup olmadığını bünyesindeki algoritmalar ile takip etmektedir. Bu algoritma ziyaretçi sayısındaki artış, sitedeki kullanıların aldığı aksiyonlar, paylaşımlar gibi verilerden anlamaktadır. Bu veriler arttıkça Google siteye daha popüler olduğunu gözlemleyerek hak edilen konumlara getirmektedir.

SEO’da Başarılı Olmak İçin Doğal Olmak Gerekir

SEO çalışması yapılan anahtar kelimeler doğal olmalıdır. Bu süreç tamamen doğal olarak yürütülmeli ve herhangi bir yapay çalışma yapılmaması gerekmektedir. Yapay çalışmalar mutlaka zarar olarak etki edecektir.