fbpx
0850 346 42 92
Sosyal Medya Hesaplarımız

Türkiye 2018 Influencer Marketing Analizi Yayımlandı!

09 Şubat 2019
321 kez görüntülendi
2018 turkiye influencer marketing analizi

Markalar ile Influencerları bir araya getiren CreatorDen, 2018 yılının Türkiye Influencer Marketing analizini geçtiğimiz günlerde yayımladı. Yapılan analizde markaların en çok tercih ettiği sosyal medya platformları, kampanya başına influencerlara ayrılan bütçe miktarları, etkileşim oranı en yüksek makro ve mikro influencerlar gibi önemli noktalara yer verilmiş.

Bu analizin verdiği rakamlar birçok markanın influencer marketing’e olan bakış açısını değiştirecek gibi duruyor. Yapılan analizde influencerların etkileşime girdiği cinsiyetlere kadar yer veriliyor. Ayrıca CreatorDen Etki Gücü puanı ile markaların kitlelere en fazla ulaşabileceği influencerları da görebiliyoruz.

Markaların işbirliği için en çok tercih ettiği Sosyal Medya Platformları

markaların tercih ettiği sosyal medya platformları

Yayımlanan analize bakıldığında markaların en çok tercih ettiği sosyal medya platformları arasında %65 ile Instagram ilk sırayı alıyor. Instagramı hemen arkasından %30 ile Youtube platformu takip ediyor. Bu iki platform arasında bile yüksek bir fark varken Twitter ve Twitch oldukça düşük yüzdelerle üçüncü ve dördüncü sırada yer alıyor.

Etkileşim Oranı En yüksek Makro ve Mikro Influencerlar

2018 etkileşim oranı en yüksek makro influencerlar

14 bin influencer üzerinden yapılan araştırmada etkileşim oranı en yüksek olan makro influencer yüzde 31 gibi bir oranla @damlaaltun olurken, onu sırasıyla @tolgahancagla@reynmen, @kkubra.kkus ve @melisfis takip ediyor.

2018 etkileşim oranı en yüksek mikro influencerlar

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre markaların çoğu mikro influencerlar ile de çalışmalar yürütüyorlar. Bazı markaların yaptığı açıklamalar mikro influencerlar ile çalışmalarının makro influencerlara göre daha etkili olduğu yönünde. Türkiye’de en fazla etkileşim alan mikro influencerlar ise sırasıyla @mosyotaha, @yigitsanli13, @azunyanozge, @kadir.canturk ve @uberkuloz olarak gösteriliyor.

Eğer Influencer Marketing hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız “Influencer Marketing Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Yapılan analizin tamamını aşağıdaki infografik üzerinden inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?